Összefoglaló: Negyedik szakmai workshopunkat a Szegedi Tudományegyetem Gazdaság-és Társadalomföldrajz Tanszéken dolgozó kollégáink szervezték. A workshopot 2019. április 26-án tartottuk „Társadalom és gazdaság a Tisza folyó völgyében” címmel, melyen a Tisza-mente gazdasági és társadalmi helyzetéről, a vízi turizmussal való összefüggéseiről, fejlesztési lehetőségekről hallhattak előadásokat az érdeklődők, főként különböző demográfiai mutatók, munkaerőpiaci adatok elemzése mentén. Az előadók között szerepeltek magyarországi és szerbiai, a projektben dolgozó és meghívott kollégák egyaránt.
Az első előadást a fő szervező, Kovács Zoltán professzor úr (SZTE), melyben a térség társadalmi jellemzőit mutatta be a magyarországi oldalra vonatkozóan. Mondanivalóját sokatmondó térképek bemutatásával illusztrálta. Az Ő előadásához szorosan kapcsolódott Vida György (SZTE), melyben a magyarországi oldal gazdasági helyzetét elemezte statisztikai adatok, térképek segítségével. A harmadik előadásban pedig a Vajdaság társadalmi és gazdasági helyzetéről hallhattak az érdeklődők Aleksandra Dragintól (Újvidéki Egyetem). Utolsóként Pusztai Bertalan (SZTE) meghívott előadó a turisztikai attrakciók konstruálásának elméletéről tartott előadást. Az előadásban elhangzottak különösen hasznosak voltak a projektben dolgozó munkatársak számára a térség turisztikai fejlesztési javaslatainak kidolgozásában.
Az workshop eredményeképpen átfogó ismereteket hallhattunk a szerbiai és magyar oldal gazdasági és társadalmi adottságairól, azok hasonlóságairól és különbségeiről, a vízi turizmussal való összefüggésekről. Az előadásokat követően Kovács Zoltán professzor úr foglalta össze a nap folyamán hallottakat és következtetéseket vont le a fejlődési lehetőségekre vonatkozóan. A workshop eredményei segítséget nyújtottak a határokon átnyúló magyar-szerb régió döntéshozói számára a vízi turizmus fejlesztéséhez.