2.SZAKASZ: Kísérleti program; 2019. augusztus 31-szeptember 8.; A programzáró konferencia 2019. szeptember 5-én került megrendezésre, az Újvidéki Egyetem Testnevelés és Sporttudományi Karán (Sport Centar, dr Vase Savića 3 21 000 Novi Sad).
A kísérleti program hozzájárult ahhoz, hogy a Tisza-menti vízi turizmusban új látogatói célpontok jöjjenek létre, Magyarország és Szerbia határrégióiban, azáltal, hogy a helyszínen feltárta a kikötési lehetőségeket (pl. homokos strandok, lépcsők), a helyi nevezetességeket (pl. természeti kincsek, kulturális hagyományok) és a rendelkezésre álló szolgáltatásokat (pl. szálláshelyek, vendéglátás, bevásárlás, eszközbérlés). Meglátogattuk a helyi nevezetességeket, amelyek a WATERTOUR program előtt még nem voltak összegyűjtve. Megszerveztük egy kéthetes kajak-kenu túra első felét a Szegedi Tudományegyetem és az Újvidéki Egyetem hallgatói számára, amelynek során a régióval kapcsolatos földrajzi és kulturális ismeretekkel is megismerkedtek a résztvevők, a sportolás és a kikapcsolódás mellett.
A diákok és a tanárok együtt eveztek, együtt étkeztek és közös programokban vettek részt, hogy megismerjék egymás nyelvét és kultúráját, valamint hogy javaslatokat tegyenek az elvégzendő turisztikai fejlesztésekre.
A vízitúra során szerveztünk közös szakmai találkozókat is, Magyarkanizsán (2019. augusztus 31.), Óbecsén (2019. szeptember 3.) és Újvidéken (2019. szeptember 5.), amelyek célja a szerb és magyar diákok együttműködésének elősegítése volt szakmai, közösségi, szociális, sport, szabadidős és környezetvédelmi programok keretein belül. Óbecsén a résztvevőket fogadta Dr. Milošević professzor, a tartományi felsőoktatási és tudományos kutatási titkár, és Tosic úr, az óbecsei önkormányzat elnöke is, akik támogatásukról biztosították a projektet és üdvözölték azt az elképzelést, hogy tovább mélyüljön az együttműködés a szerbiai és a magyarországi egyetemek között.
A két egyetem viszonylag közel van egymáshoz az eurorégión belül, szoros szakmai kapcsolatban állnak egymással, éppen ezért fontosnak tartottuk a közös programok megszervezését a hallgatók számára. A projekt egyik újszerű eleme az volt, hogy lehetővé tette a résztvevő szerb és magyar diákok számára, hogy találkozzanak és együttműködjenek egymással szakmai, közösségi, szociális, sport, szabadidős és környezetvédelmi programok keretein belül. Ezt a programot évente meg lehetne ismételni. A vízi turizmus népszerűsítésén keresztül, valamint a közelben található települések szerepének megerősítésével, illetve a turizmus szektorban tevékenykedő szolgáltatók eredményeinek népszerűsítése segítségével a Dél-Alföld és a Vajdaság geostratégiai helyzete stabilizálódhat.
A vízitúra végén az volt az összbenyomásunk, hogy sikeres és élményekben gazdag túrán vettünk részt, amely közelebb hozta egymáshoz a két egyetem diákjait és professzorait, hosszú távra megalapozva a köztük lévő jó kapcsolatot. Különösen fontos volt az, hogy ez a tevékenység felszínre hozta a Tisza-menti vízi turizmus számos előnyét, de a gyenge pontjait is, amelyekkel így már megfelelő módon foglalkozni lehet annak érdekében, hogy ez a fajta idegenforgalom meg tudjon erősödni a régióban. Minden résztvevő kifejezésre juttatta azt a vágyát, hogy folytatódjon az együttműködés a jövőben is, hasonló projektek keretén belül.